TJK Altılı Tahminleri, Tüyoları – Bariyer Dibinden – At Yarışı Tahminleri

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İÇİN – 30 AĞUSTOS İSTANBUL

30 Ağustos gibi oldukça önemli bir günde, Zafer Bayramı’mızda böyle önemli koşuların koşulacak olması belki de Corona’nın bize kattığı tek olumlu şey.Gazi için, Mustafa Kemal Atatürk için kalplerin atacağı bir günde kendisini özlemle anıyoruz, arıyoruz..

 

 

I. İNÖNÜ KOŞUSU’nda ; 

 

1-ANGEL OF LOVE : Aksiyon yapısı itibariyle kum piste çok daha yatkın görünse de çimdeki koşusunu da kazanmayı bildi.Potansiyelli bir safkan olduğundan sürpriz şansı var.

2-BRAVE BABY GIRL : Alt gruplarda değerlendirilebilir.

3-HOLD UP : Kaba kumda şans verilebilir.

4-KAR KIZ : Best Friend gibi uçuk tempolara çıkabilen bir tayı bile bastırarak liderliği alınca doğal olarak son 100’den sonra durdu.Aynı hataya düşülmezse koşunun haklı favorilerinden.

5-KEY OF LOVE : Ekürisi daha şanslı görünüyor.

6-LIGHT OF DARKNESS : Gerek eşkal gerek aksiyon yapısı itibariyle oldukça beğendiğim bir tay.Mesafe uzadıkça gücünü daha iyi yansıtacaktır.Bugün de ön tarafa yakın konumlanması halinde düzlükte en güçlü sprinti sergileyeceğinden benim ilk sıradan şans vereceğim isim.

7-LOKUM : Kan hattı itibariyle potansiyel barındırıyor.Şüphesiz ileride iyi yerlere gelecektir.Rakiplerine karşı tecrübe eksiği olsa da enteresan koşabileceği kanaatindeyim.

8-MACAU : Ankara’da uygun rakipler yanında seriye bağladı.Bu kez grup sertleşti ancak özgüveni yerinde olduğundan yine 1.lik mücadelesinde olacaktır.

9-MAÇA KIZI : Tam bir kısa mesafe atı.Jokeyi tekrar tercihleyip bineceğinden daha uyumlu olacaklardır.Bu koşunun olmazsa olmazlarından.

10-MANDALORIAN : Aksiyonlarını rahat sergileyemiyor.Belki şehir değişikliği iyi gelir.Çok boş bir tay olmadığı için bomba adaylarımdan.

11-PRENSES ZÜLAL : 2. startında farklılaşarak kolay ve çıktığı gibi kazandı.Bugün de liderliği isteyip önde çok önemsenmezse kolay kolay kesmeyebilir.

12-ROSE QUEEN : Tecrübe eksiği bulunsa da galibiyetinde kolaydı.Orijin olarak da dikkat çektiğinden devreye girebilir.

13-STRONG POINT : Ekürisi daha şanslı görünüyor.

 

ANAFARTALAR KOŞUSU’nda ; 

 

1-BLACK PANTHER : Güzel izmir’imden inanılmaz iyi durumda geliyor.Sentetikteki işinde de pisti benimsediğini gösterdi.Güç olarak rakiplerinden aşağıda olsa da ben bombada değerlendireceğim.

2-CONTENDER : Uzunu eksik olsa da oldukça formda.Dolayısıyla sürpriz şansı bulunuyor.

3-DELİ TAHİR : Sentetikte bir anda farklılaştı.Mesafe ve tempo lehine.Çiçek de sever böyle atları.Trafik sorunu yaşamazsa adından söz ettirecektir.

4-FIRE OF WORLD : Son startında bir türlü yol bulamamıştı.Bu nedenle tüm gücünü de yansıtamadı.Bugün aynı sorunu yaşamazsa etkili olur.

5-GOLD COUST : Daha alt gruplarda değerlendirilebilir.

6-HASANET : Stili rakiplerine rağmen ön grup içi bekleme yapması halinde kendisine şans yaratacaktır.

7-KANEKONUN OĞLU : Jokeyiyle bütünleşmiş durumdalar.Sentetiği de sevip son startında iyi bir galibiyete imza attı.Bugün de koşunun favorilerinden.

8-KICK COLLEEN : Bu rakiplerine gücü yeteceğini düşünmüyorum.

9-KING BERKAY : Çok sayıda stili rakibine rağmen herkesin bir anda birbirine müsaade etmesi sonucu önde kendini yalnız bulabilirse tempo konusunda usta jokeyi idaresinde şanslı hale gelir.

10-KUZEY YAĞMURU : Müthiş bir karakter ve istikrar abidesi.İlk startında 6. olduktan sonra katıldığı 13 koşuda da ilk ikiden düşmedi.Bugün de benzer senaryo izletebilir.

11-MARS : Kısa ve orta mesafelerde şans vermek gerekir.

12-MOURINHO : Mesafe alehine olsa da gayet formda günler geçiriyor.Biraz idareli sürülebilirse 1.lik mücadelesine dahil olabilir.

13-PETROCELLI : Uzayan her mesafe lehine.Jokeyinin tercihi ve sentetiğe uyum göstermesi muhtemel adım yapısı bulunduğundan sürpriz bir şekilde ortaya çıkabilir.

14-QUANTE VOLTE : Çimde aradığını çok da bulamadı.Sentetikte ise bambaşka bir performans ortaya koyacaktır.Koşu temposu da lehine geçmeye aday olduğundan düzlükte ağırlığını hissettirecektir.

15-SECRET LOVER : Son startında eksik koştu.Bugün ise çok daha iyi durumda.Sevdiği sentetik pistte süratli geçecek mücadelede düzlükteki en güçlü atakları sergilemesini beklediğimden benim favorim.

16-THE DERWISH : Şartlar alehine görünse de hem babasının hem de jokeyinin geçen sene gerçekleştirdiği inanılmaz sürpriz hatrına kuponumda bulunduracağım.

17-ZLATIBOR : Tam bir sentetik atı.Mesafe ve tempo istediği gibi olacak.Jokeyiyle uyum sağlarsa 1.lik mücadelesine dahil olacaktır.

18-SPEED FORCE : Daha uygun gruplarda şans verilebilir.

 

GAZİ KOŞUSU’nda ; 

 

Her at hakkında tek tek yorum belirtmeyeceğim.Sadece bir safkan hakkında detaya ineceğim.Bu da tabii ki Gazi Şampiyonu unvanının resmileşmesi için sadece yarış saatinin beklenildiğine inandığım 1-CALL TO VICTORY.

Son yıllarda beni bu kadar etkileyen bir ingiliz atı çok da hatırlamıyorum diyebilirim.Düzlükte özellikle son 400 tabelasından sonra çıktığı hızlar ve bu hızlara çıkarkenki görüntüsü inanılmaz.

Bir canlı gibi değil de adeta makine gibi aksiyonlar sergiliyor.Sait Akson’da çok fazla bir şey yazıp nazar değdirmek istememiştim lakin bugün düşüncelerimi aktarmak istedim.Allah nazarlardan saklasın ve ayağına taş değdirmesin (her safkanın ayağı düz bassın).

Attan yana hiçbir şüphem yok lakin bir ara farklı düşüncelere gitmemi sağlayan tek bir durum var.O da Ahmet Çelik’in bu kez heyecan yapabilecek olması.Kırılması çoktan imkansızlaşan bir rekora sahip ve bunu 6’ya çıkarmak için sahada.

Renk, Graystorm, Piano Sonata, Hep Beraber ve The Last Romance.Üst üste kazandığı 5 şampiyonlukta da hiçbir safkan favori değildi desek yeridir.Bugün ise baya ağır favori konumundaki Call To Victory’de umarım heyecan yapmaz.Sahip olduğu seriyi devam ettirmenin favoriyle birleşmiş baskısından sebep kağıt üzerinde kolay gibi görünse de Ahmet Çelik açısından belki de psikolojik olarak en zor Gazi olacaktır.

İşte şimdi kendini gösterme zamanı 🙂 Altındaki at gerçek bir şampiyon.Tek yapılması gereken koşunun gidişatı nasıl olursa olsun hiç önemli değil sakince düzlüğü beklemek.Ki her zaman yaptığından ekstra bir şey yapmasına da gerek yok.Dediğim gibi eli ayağına dolaşmadan, 15 at ve seyircisiz koşulacak oluşunun da artılarıyla Call To Victory’ye gerekli katkıları verirse adlarını altın harflerle yazdıracaklardır.

 

II. İNÖNÜ KOŞUSU’nda ; 

 

1-AKABBA GÖKTUĞ : Seri başlayıp gidebildiği kadar gidecek.Ben son 300’lerde mücadeleden kopacağı görüşündeyim.

2-BLINDING LIGHT : İlk kez start alıp kazanırken fena görünmedi.3. bir atlık yerim olsaydı belki şans verebilirdim ancak bugün için güç olarak daha üstün görünen iki rakibini birden geçememesini umuyorum.

3-DRAGON BORN : İlk startında inanılmaz bir sprinte imza atarak dikkat çeken safkan ara sonrası tecrübeli rakipler yanında da karakterini ortaya koydu.Jokeyini sürekli uğraştırıyor ancak Özcan’ın bugün kantarmayı daha derli toplu tutacağına inanıyorum.Ön tarafa yakın konumlanması halinde kazanmaya yakın görünüyor.

4-LIKE THE STARS : Dikkatimi çeken bir performansı bulunmuyor.

5-REAL RUNNER : Yarış hayatının ilk startının son metrelerini baya kolaylayarak kazandı.Sonlardaki görüntüsü ve barındırdığı sermaye umut vericiydi.Karakterine ve potansiyeline inandığımdan kazanırda kalmasını bekliyorum.

6-RED LUCK : Güzel bir maiden koşu kazandı.Ama bugün rakipleri sert.

7-SER PEHLİVAN : Mesafe uzadıkça aksiyonlarını daha iyi yansıtacaktır.Bugün için şans veremiyorum.

8-SPECIAL SON : Gücü sınırlı bir isim.Daha alt gruplarda düşünülebilir.

 

NENE HATUN KOŞUSU’nda ; 

 

1-AFTER TULIP : Koşuyu önlerde kabullenecek bir isim.Formda ve istikrarlı olsa da bir şekilde yazacağım isimlere geçileceğini düşünüyorum.

2-ALWAYS LUCKY : Mesafe kendisine uzun gelecektir.

3-ARAGONA : Gücü bu rakiplerine yetmeyecektir.

4-AY ÇİÇEĞİ : Çok daha alt gruplarda şans verilebilir.

5-CEYLİNCAN : Mesafe tuttuğunu son galibiyetiyle gösterdi ancak rakipler sertleşti.Tabelaya tutunmaya çalışacak.

6-DOLPHINS GIRL : Seriye bağlayıp form tutsa da grup baya sert.Tabelaya tutunmaya çalışacak.

7-FLORIDA COAST : İlk kez çıktığı uzunda bence müthiş koştu.Jokeyiyle de baya uyum içerisinde olan safkan bugün daha iyisini yapacaktır.Benzer taktiğin izlenmesi halinde her metre 1.lik mücadelesinde olacağı görüşündeyim.

8-HEVA : Alt grupta düşünülebilir.

9-MALA MOJA : Son startında buradaki rakiplerine çok net geçildi.Aradan geçen 1 ayda bambaşka bir kimliğe bürünmesi de zor olduğundan şans vereceğim atların yine gerisinde kalmasını umuyorum.

10-MARAKAY : Uzun mesafeye çıkınca kendini buldu.Kan hattı üst düzey olan kısrak için koşu temposu da lehine gelişecek.Daha iyi durumda olup formunu artırdığından ritme girmekte gecikmezse tüm grubu toplayabilir.

11-MOORLAND : Müthiş karakterli bir safkan.Son startında hem faule maruz kaldı hem de jokeyinden bence gerekli katkıyı alamadı.Buna rağmen 2.liği şahaneydi.Eğer ki bugün jokeyiyle uyum sağlarsa düzlükteki en sert sprinti atacağından galibiyete uzanan taraf olabilir.

12-MYSTIC STAR : Bu anlamlı koşuya katılmış olmanın şerefini yaşayacaktır.

13-NİLGÜN SULTAN : Bu anlamlı koşuya katılmış olmanın şerefini yaşayacaktır.

14-PERFORMANTE : Kısa ve orta mesafelerde kollanabilir.

15-PİTANE : Kumcu mu, çimci mi, kısacı mı, uzuncu mu ben anlamadım.Başka şehirlerde yazılabilir.

16-SMART GIRL : Bu anlamlı koşuya katılmış olmanın şerefini yaşayacaktır.

17-ŞİRİNLADY : Bu anlamlı koşuya katılmış olmanın şerefini yaşayacaktır.

18-UTKUNUN KIZI : Bu anlamlı koşuya katılmış olmanın şerefini yaşayacaktır.

 

İKİNCİ ALTILI GANYAN ŞABLONUM

1.AYAK : 6,4,8,9,11,7,1,12,10

2.AYAK : 15,10,7,14,3,6,17,4,13,12,2,9,1,16

3.AYAK : H

4.AYAK : 1

5.AYAK : 3,5

6.AYAK : 11 / 10,7

ÜYE YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Halit Poyrax dedi ki:

  Büyük Gün Büyük lerin günüdür Doğaç Onlar Kupaya bizler Bariyer dibinden Fotoya ))) Hayırlı Pazarlar

 2. Halit Poyrax dedi ki:

  1-CALL TO VICTORY Tamam hem fikiriz Göze Nazara inanırım Ahmet Çelik rakibi bence sadece kendisi İki tane rakibini müsait olursan yazarsan sevinirim kal sağlicak ile Doğac

 3. ece milner dedi ki:

  Doğaç Bey kaleminize sağlık.

 4. Ferhat Işık dedi ki:

  İşte bu emek sana çok teşekkür ederim sevgili Doğaç şablon tutar veya tutmaz önemli olan senin bu işi sevgiyle yapman şans bizimle olsun.

 5. Doğan Seyhun dedi ki:

  Çok emek Doğaç Bey kaleminize sağlık. Bu güzel, büyük günde şans bizimle olsun. Umarım eşime evlilik yıldönümü hediyesi olur.

  1. Mehmet Aksoy dedi ki:

   Nice senelere sağlıkla, keyifle.

   1. Doğan Seyhun dedi ki:

    Teşekkürler.

 6. barbaros sazan dedi ki:

  MÜTHİŞ Bir calisma ..Isinizin hakkini veriyorsunuz.TEBRİKLER

 7. İlyas Türksever dedi ki:

  BOL ŞANSLAR
  4.8.11
  7.15.10.6.13.4.3.9.14.16
  5 SILK ROAD
  1.6.8.9.11.13.12.5.10.15
  3 DRAGON BORN
  7.10.11.9.1.14.17.18

 8. gülçin içöz dedi ki:

  Üyeliğim son gününde bu kadar güzel bir çalışma ve büyük bir yarış gününe denk gelmek beni duygulandırdı. Hala tüylerim diken diken, Mustafa Kemal Atatürk ruhuna en ihtiyacımız olduğu zamanda, böyle duygulanmak , hala Gazi Koşusu devam edebilirken buna şahit olmak çok çok güzel…

BİR YORUM YAZ